تابع در php

تابع در PHP :

همانند سایر زبان های برنامه نویسی در PHP نیز ، توابع یکی از مهمترین ابزارها برای طراحی برنامه ها هستند . PHP دارای بیش از 700 تابع درون ساخته است که امکان انجام بسیاری از کارها را را راحتی در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد .

تابع چیست و چه کاربری دارد :

تابع یک بلوک کد است که توسط یک نام منحصر به فرد در سطح برنامه شناسایی شده و در هر بار فراخوانی دستورات خود را اجرا می نماید.
قاعده استفاده از تابع این است که تا زمانی که فراخوانی نشود، دستورات آن اجرا نمی شود. بنابراین باید کدهایی را در تابع نوشت، که نمی خواهیم در هنگام لود شدن و اجرای اولیه صفحات PHP به صورت خودکار، اجرا شوند.
همچنین تابع باعث می شود تا برنامه به قطعات کوچکتری تبدیل شده و ساختار منسجمی داشته باشد. هر زمانی هم که می خواهید در برنامه تغییری ایجاد نمایید، کافی است کد تابعی که شامل آن دستور است را اصلاح نمایید.
همچنین می توانید در هنگام فراخوانی تابع ها، پارامترهای لازم و مورد نظر خود را به آنها ارسال نمایید.

تعریف تابع در زبان PHP :

شکل کلی تعریف تابع در زبان PHP به صورت زیر است :
تعریف تابع در php با کلمه کلیدی function آغاز شده و سپس نام آن قرار می گیرد. نام تابع باید منحصر به فرد و غیر تکراری باشد. از قوانین زیر در نام گذاری توابع در php استفاده می شود:

نام یک تابع حتما بایستی با یک حرف یا علامت _ شروع شود. برای مثال نام های MyFunction یا MyFunction_ صحیح و نام 1function غلط می باشد.
نام توابع فقط می تواند شامل حروف، اعداد و یا علامت _ باشد. برای مثال نام My_Function صحیح و نامی مثل My%Function غلط است .
نام یک تابع نمی تواند شامل فاصله باشد. اگر نام تابع بیش از یک کلمه است، باید با علامت _ آن را از هم جدا کرده و یا با بزرگ و کوچک نوشتن حروف، کلمات را از هم تمایز دهید. برای مثال My_Function یا MyFunction . توجه داشته باشید مثلا نام My Functionغلط است.
نام توابع نمی تواند معادل کلمات کلیدی در زبان php باشد. برای مثال نام یک تابع نمی تواند print باشد.

پس از نام تابع پرانتز باز و بسته قرار می دهیم. همچنین دستورات تابع بین دو { و } قرار می گیرد. هر کدی که بین این دوعلامت باشد، جزء تابع خواهد بود.

درباره ی modir

همچنین ببینید

متغیر در php

متغیر در PHP : در متغیرها می توانیم مقادیر دلخواهی را ذخیره کنیم و برای ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *