خانه / کامپیوتر و IT / دانستنی ها / استفاده از Task Manager

استفاده از Task Manager

آموزش کار با task manager

ویندوز دارای برنامه ای به نام Task Manager است که از طریق آن می توانید روی برخی امکانات ویندوز مانند اجرای برنامه ها و فرآیندها مدیریت کنید. مشاهده برنامه های در حال اجرا، راه اندازی یا توقف یک نرم افزار، وضعیت شبکه و اینکه هر نرم افزار چه میزان از ظرفیت رم و پردازنده را به خود اختصاص داده از جمله ویژگی های بخش مدیریت وظایف هستند. برای اجرای Task Manager در ویندوز هفت می توانید با فشردن همزمان دکمه های Ctrl+Shift+Esc این برنامه را باز کنید و در ویندوز XP نیز از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Alt+Delete استفاده می شود. علاوه بر این اگر در نوار وظایف پایین دسکتاپ کلیک راست کنید می توانید از منوی باز شده گزینه Task Manager را انتخاب کنید.
بعد از اجرای این قسمت با چندین بخش مختلف روبه رو خواهید شد که شامل موارد زیر هستند. این بخش ها بر اساس ویندوز هفت توضیح داده می شوند اما تفاوت زیادی با XP ندارند.

از چندین روش مختلف می توانیم Task Manager را باز کنیم.

کلیک بر روی منوی Start و تایپ Task Manager در نوار جستجو و زدن Enter
اجرای فایل taskmgr.exe که در مسیر C:\Windows\System32 قرار دارد
تایپ taskmgr در Run
فشردن کلیدهای Ctrl+Shift+Esc در هر کجای ویندوز که باشید
راست کلیک کردن در هر جای خالی از Task Bar و انتخاب Start Task Manager
فشردن کلیدهای Ctrl+Alt+ Delete و انتخاب Start Task Manager از صفحه باز شده.

همان طور که در تصویر می بینید Task Manager از 6 Tab تشکیل شده است که توضیح هر کدام را در ادامه خواهید دید.

rdpclip2

Application Tab

در این Tab شما می توانید لیستی از Application هایی را که در حال حاضر در سیستم شما اجرا می شوند ببینید. توجه داشته باشید که تمام Program ها و Processها تحت این Tab نشان داده نمی شوند. در واقع فقط Application هایی که از طریق کاربر اجرا می شود و در Task-bar نمایش داده می شوند در این Tab مشاهده می گردند. یعنی مثلا اگر شما دارید به موسیقی گوش می دهید یا اگر برنامه ی مدیریت دانلود دارید یا حتی آنتی ویروس شما در حال اسکن سیستم است ولی شما پنجره ی آن ها را نمی بینید و در نوار وظیفه وجود ندارند در این Tab نشان داده نمی شوند. با وجود اینکه، این برنامه ها در حال اجرا می باشند. هم چنین برنامه هایی که در پس زمینه ویندوز در حال اجرا شدن می باشند و پنجره های قابل مشاهده ندارند در اینجا نیز نمایش داده نمی شوند.در جلوی نام هر برنامه وضعیت آن نوشته شده است که در حالت عادی عبارت Running را مشاهده خواهید کرد. اگر می خواهید به اجرای یک برنامه خاتمه دهید برنامه مورد نظر را از لیست انتخاب کرده و بر روی گزینه End Task کلیک کنید. با این کار دیگر نام آن برنامه در لیست دیده نمی شود. این گزینه حتی زمانی که سیستم هنگ کرده و نرم افزار در حالت Not Responding قرار گرفته است کار می کند. در این حالت اجرای آن برنامه با زدن ضربدر متوقف نمی شود و یکی از راه ها برای خاتمه دادن به برنامه به جای restart کردن ویندوز استفاده از این گزینه می باشد. اگر بر روی برنامه ای اطلاعات Save نشده ای دارید و قصد خاتمه دادن به آن را از طریق End Task دارید به این نکته نیز توجه داشته باشید که تمام آن اطلاعات را از دست خواهید داد.اگر می خواهید برنامه جدیدی را اجرا کنید بر روی گزینه New Task کلیک کنید. با انتخاب آن، پنجره Create New Task برای شما باز خواهد شد حال شما می توانید نام هر برنامه ای را که قصد اجرای آن را دارید وارد کنید یا بر رویBrowse کلیک کرده و برنامه مورد نظرتات را انتخاب کنید. این عملیات بسیار شبیه زمانی است که شما از طریق Run برنامه ای را اجرا می کنید.از گزینه Switch to زمانی استفاده می کنیم که برنامه های باز زیادی درسیستم وجود داشته باشد و بخواهیم بر روی یک برنامه مشخص برویم. برای این کار باید برنامه مورد نظر را از لیست برنامه های در حال اجرا در سیستم انتخاب کرده و بر روی گزینه Switch to کلیک کنیم در این صورت به روی آن برنامه می رویم.به جای انجام این مراحل نیز می توانید روی همان برنامه راست کلیک کرده و از منوی باز شده گزینه Bring To Front را انتخاب کنیم.اگر روی برنامه ای راست کلیک کرده و گزینه Go To Process را انتخاب کنیم ما را به روی Processای که این برنامه، در CPU ایجاد کرده است می برد.

Processes Tab

این Tab تمام Processهایی را که در حال حاضر در سیستم شما در حال اجرا هستند نمایش می دهد .در این Tab بر خلاف Tab Application شما می توانید هم فرایندهایی را ببینید که دارای پنجره باز هستند و هم فرایندهایی که در پس زمینه ویندوز در حال اجرا شدنند و ممکن است invisible یا hidden باشند. همچنین شما می توانید ازمیزانMemory و CPUای که توسط هر کدام از این Processها استفاده می گردد مطلع گردید.در پایین صفحه اگر گزینه Show Processes From all Users را انتخاب کنید Process های مربوط به تمام User هایی که در حال کار با این سیستم هستند را نشان می دهد. این گزینه بیشتر در سرورها که امکان کار همزمان چندین نفر بر روی یک سیستم وجود دارد مطرح می گردد.اگر بر روی عنوان ستون هایی با نام CPU و Memory کلیک کنید Process ها بر اساس میزان استفاده از RAM و CPU مرتب می شوند و شما می توانید ببینید که کدام Processها بیشترین استفاده را از زمان CPU و حافظه RAM را دارند.
اگر می خواهید به اطلاعات دیگری راجع به هر Process دست یابید بر روی منوی View کلیک کرده و گزینه Select Columns را انتخاب کنید. پنجره ای برای شما باز می گردد که از آن می توانید بسته به اطلاعاتی که می خواهید درباره هر Process بدانید ستون ها را انتخاب کنید تا در Tab Processes نمایش داده شود.روی هر کدام از Processها که راست کلیک کنیم منویی باز می گردد که شامل گزینه های متفاوتی است. این گزینه ها را در شکل زیر می بینید ما در اینجا به توضیح هر کدام از آن ها می پردازیم.
task-manager-3
اگر Open File Location را انتخاب کنید محل دقیق فایل مربوط به آن نرم افزار را بر روی هارد دیسک نشان می دهد. در صورتی که این گزینه قابل انتخاب نبود کافی است تیک گزینه Show processes from all users را بردارید.این امکان وجود دارد که شما برنامه ای را ببندید ولی آن برنامه به اجرای خود در پس زمینه ادامه دهد شما با استفاده از گزینه End Process می توانید به اجرای آن خاتمه دهید در صورتی که به طور معمول قادر به انجام این کار نبودید. با انتخاب End Process این فرایند از CPU حذف می گردد. این گزینه قوی تر از گزینه End Task در Tab Application می باشد پس اگر نتوانستید برنامه ای را از طریق End Task متوقف کنید می توانید این گزینه را نیز امتحان کنید. البته به خاطر داشته باشید که همانند End Task تمام اطلاعات Save نشده را از دست خواهید داد.نرم افزارهایی وجود دارند که وقتی آن ها را اجرا می کنیم چند Process زیرمجموعه ایجاد می کنند برای متوقف کردن این نرم افزارها از End Process Tree استفاده می کنیم. زیرا اگر برای خاتمه دادن به این نرم افزارها از End Process استفاده کنیم ممکن است زیر Processها بسته نشوند و با وجود اینکه هیچ کاری نمی توانند انجام دهند ولی قدرت CPU را به خود اختصاص می دهند.
به عنوان مثال هر آنتی ویروس معمولا دارای چندین فرآیند است که برای به روز رسانی، جست و جوی هارددیسک و نظارت بر روی ورودی ها و خروجی ها استفاده می شوند که درTab Processes می توانید کلیه آن ها را مشاهده کنید. این چنین نرم افزارهایی معمولا از فرآیندهایی هم نام با اسم برنامه استفاده می کنند اما گاهی ممکن است این دو یکسان نباشند. یکی دیگر از کاربردهای استفاده از End Process، مقابله با ویروس ها است. زمانی که شما قصد پاک کردن یک ویروس را داشته باشید ویندوز اخطار می دهد که این برنامه در حال اجرا در سیستم شما است و نمی توانید آن را پاک کنید. البته پس از توقف فرآیند ویروس خواهید توانست آن را پاک کنید. یعنی زمانی که ویروس هر بلایی که می خواسته بر سر سیستم شما آورده است !!! ولی شما با استفاده از این گزینه قادر به متوقف کردن ویروس هستید. البته برخی از ویروس ها نیز برای جلوگیری از این کار دسترسی کاربر به بخش Task Manager را به کلی مسدود می کنند.گزینه های Debug، UVC Virtualization و Create Dump File بیشتر برای برنامه نویسان کاربرد دارد.
با استفاده از گزینه Set Priority می توانیم برای هر Process یک اولویت Set کنیم تا براساس آن اولویت، CPU آن را اجرا کند.در حقیقت با تنظیم اولویت برای هر Process مشخص می کنیم که CPU چه موقع در اجرای یک فرایند وقفه ایجاد کند و هم چنین چگونگی Switch کردن CPU بین فرایند ها را مشخص می کنیم. مثلا اگر اولویت یک Process را Real-time قرار دهیم به این معنی است که به محض اجرای این Process، CPU باید به آن اختصاص یابد و CPUاز فرایندی که در حال اجرا بوده است پس گرفته شود و در اجرای آن وقفه ایجاد گردد.
به طور مثال اگر فرایندی با اولویت Normal در حال اجرا باشد و در همان حین درخواست اجرای برنامه ای با اولویت High داده شود CPU از فرایند با اولویت پایین تر پس گرفته می شود و به برنامه با اولویت High داده می شود. ولی اگر درخواست اجرای برنامه با اولویت Low داده شود چون اولویت آن، از برنامه در حال اجرا کمتر است باید منتظر بماند تا آن برنامه به طور کامل اجرا گردد و بعد CPU به آن اختصاص یابد.
با استفاده از گزینه set Affinity می توانیم مشخص کنیم که هر Process روی چه CPUیا CPU هایی اجرا گردد. در واقع لیست Core های CPU سیستم را نشان می دهد و شما می توانید با گذاشتن یا برداشتن تیک مربوط به هر CPU Core تنظیمات اجرای آن نرم افزار توسط CPU را انجام دهید.برای هر کدام از Process ها باید به صورت جداگانه این تنظیمات را انجام دهید.مثلا می توانیم مشخص کنیم که برنامه X فقط روی CPU 1 اجرا گردد، برنامه Y فقط رویCPU 2 اجرا گردد و برنامه Z روی هر دو CPU انجام شود و الی آخر . و اما گزینه Go to Service تمام Serviceهای مربوط به آن Process را نشان می دهد.

Services Tab

در این Tab ما می توانیم اجرای یک Service را آغاز) (Start یا به اجرای یک سریس خاتمه دهیم (Stop). برای انجام این کار روی Service مورد نظر راست کلیک کرده و با توجه به درخواستی که داریم از منوی باز شده Start Service یا Stop Service را انتخاب می کنیم.با انتخاب گزینه Go To Process از همان منوی باز شده، به Tab Process رفته و Processای را در حالت انتخاب شده می بینید که مختص آن Service می باشد.در هنگام کار با سرویس ها باید دقت زیادی داشته باشید زیرا در صورت عدم اجرای به موقع آن ها، برنامه هایی که ممکن است برای فعالیت خود از این سرویس ها استفاده کنند، قادر به اجرا نخواهند بود.

Performance Tab

میزان استفاده از CPU و RAM سیستم شما را به صورت Graph نشان می دهد.حتی اگر چندین CPU داشته یا CPUهایی با چندین Core داشته باشید می توانید در چند Graph آن ها را مشاهده کنید.از منوی View می توانید گزینه CPU History را انتخاب کرده تا تعیین کنید که Graph مربوط به CPU را به چه صورت نمایش دهد. برای نمایش دو حالت وجود دارد:
1.One Graph, All CPU
2.One Graph per CPU

حالت اول یعنی یک Graph برای همه ی CPU ها نمایش داده شود.
حالت دوم یعنی برای هر Core CPU یک Graph نمایش داده شود.

روی هر کدام از Graph ها که دابل کلیک کنید آن را در سایز بزرگ می بینید.برای برگشت به حالت اول باید روی همانGraph دابل کلیک کنید.

اگر میله CPU Usage و Memoryبالا یعنی نزدیک به 100%می باشد و سیستم شما به کندی کار می کند یعنی در همان مقطع زمانی برنامه های زیادی در سیستم شما باز هستند. شما باید برنامه هایی را که استفاده زیادی از منابع سیستم دارند متوقف کنید و منابع سیستم را آزاد کنید تا کارایی سیستم بالا رود . اگر میله مربوط به Memory و CPU Usage همواره بالا باشد ممکن است نیاز باشد که RAM سیستم خود را افزایش دهید و یا از سیستمی با یک CPU قوی تر استفاده کنید. Physical Memory Usage History میزان استفاده شما از حافظه و اینکه چگونگه این میزان استفاده در طول زمان تغییر کرده است را به شما نشان می دهد.در قسمت Physical Memory می توانیم مقدار RAMای که روی سیستم شما نصب شده است، مقدار RAMای که اخیرا از طریق منابع سیستم استفاده شده و مقدار حافظه ای که فعلا استفاده نشده و در دسترس هست را ببینید.در گوشه پایین و سمت راست همین Tab گزینه ای به نام Resource Monitor وجود دارد که در آن می توانید تنظیم کنید در زمانی که میزان استفاده از RAM وCPU بالا رفت پیغامی را به کاربر نمایش دهد تا کاربر در صورت امکان برنامه های اضافی را متوقف کند تا کارکرد سیستم بالا رود تا در نهایت با Not Responding یک برنامه مواجه نشود.می توانید به Resource Monitor از طریق Run نیز دسترسی داشته باشید. به این صورت که در Run دستور resmon.exe را تایپ کنید.شما هم چنین می توانید با کلیک بر روی زبانه Disk در Resource Monitor ببینید که چه برنامه هایی در حال خواندن و نوشتن بر روی هارد دیسک شما می باشند و اینکه چه برنامه هایی در حال مصرف کردن تمام منابع هارد دیسک شما هستند.

تفاوت Resource Monitor و Task Manager

اگرچه شما از Task Manager برای مشاهده میزان RAM و CPU استفاده شده از طریق Processها و Serviceها استفاده می کنید ولی Resource Monitor جزئیات بیشتری را در مورد Resourceها و Activityهایی که مختص آن Resourceها می باشند به شما نشان می دهد.

Networking Tab

اگر شما با Internet connection خود دچار مشکل شده اید (مثلا صفحات وب در سیستم شما به کندی بارگذاری می گردد و یا در زمان صحبت باشخص دیگری در Skype یا نرم افزارهای مشابه صدای شما قطع و وصل می گردد ) شاید نیاز باشد که استفاده از شبکه را مورد بررسی قرار دهید. برای انجام این بررسی ها از این Tab استفاده می گردد.برای هر کدام از آداپتورهای شبکه در سیستم شما یک Graph جداگانه نمایش داده می شود که به اطلاع شما می رساند چه مقدار از منابع شبکه توسط برنامه های روی کامپیوتر شما مصرف می گردد. هم چنین این امکان را به شما می دهد تا ببینید آیا برنامه ای در حال اجرا در پس زمینه وجود دارد که اتصال شبکه شما را اشباع کرده باشد یا خیر. و به طور کلی نشان می دهد که چه مقدار از ظرفیت شبکه برای تبادل اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد.
اگر از Internet connection شما استفاده می گردد و می خواهید بدانید کدام Applicationها در حال استفاده از شبکه هستند. کافی است به Tab performance رفته و بر روی گزینه Resource Monitor کلیک کنید. در این قسمت بر روی Tab Network بروید تا لیست Processهایی که به شبکه دسترسی دارند و میزان استفاده هر کدام از منابع شبکه را بینید.

Users Tab

در این Tab شما می توانید تمام Userهایی را که به سیستم شما Login کرده اند ببینید و هم چنین از نحوه ی Login کردن آن ها مطلع شوید. هم چنین شما قادر خواهید بود در صورت نیاز ارتباط User با سیستم راDisconnect کنید و یا کاربر را Logoff نمایید.

نحوه ی غیرفعال کردن Task Manager

وارد Run شده و عبارت gpedit.msc را وارد نمایید، سپس Enter را بزنید تا وارد پنجره Group Policy شوید.به مسیر زیر بروید.

User Configuration < Administrative Templates < System < Ctrl+Alt+Delete options
وارد پوشه Ctrl+Alt+Delete options شده و بر روی فایل Remove Task Managerراست کلیک کرده و از منوی باز شده گزینهEdit را انتخاب کنید. با تنظیم این پنجره بر روی Disabled و فشردن OK، پنجره Task Manager خود را غیر فعال کرده اید. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر راجع به Task Managerمی توانید به Help آن مراجعه کنید. برای دستیابی به Help، Task Manager را باز کرده و از منوی Help بر روی گزینه Task Manager Help Topics کلیک کنید.

درباره ی modir

همچنین ببینید

درباره Unicode و ASCII

کامپیوترها مثل انسان ها نیستند که حروف و علامات را به خاطر بسپارند و تمامی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *