خانه / کامپیوتر و IT / دانستنی ها / افزایش سرعت boot در ویندوز ۷

افزایش سرعت boot در ویندوز ۷

روشهای افزایش سرعت boot در ویندوز 7

زمانی که سیستم خود را روشن میکنیم و منتظر بالا آمدن ویندوز آن می باشیم، معمولا Boot سیستم به طور متوسط حدود یک دقیقه طول می کشد. که البته اگر برنامه های زیادی در Start-up ویندوز شما موجود باشند، این زمان به مراتب بیشتر خواهد بود. البته می شود با روشهایی تلاش به کم کردن این مدت انتظار نمود. در اینجا روشهایی برای تسریع بارگذاری ویندوز 7 ارائه می شود. با انجام این دستورالعمل ها، بوت ویندوز 7 شما تقریبا دو برابر سریع تر خواهد شد.

 استفاده از برنامه Microsoft Configuration Utility

از قدرت کامل پردازنده چند هسته ای خود استفاده کنید.
در زمان Boot سیستم عموما تنها یک هسته از پردازنده مورد بهره برداری قرار می گیرد. ولی اگر کامپیوتر شما مجهز به یک پردازنده چند هسته ای است می توانید از کل قدرت آن بهره بگیرید :
گام اول: کلید ویندوز (Winkey که روی کیبورد ها معمولا با یک علامت پنجره مشخص است) را به همراه کلید R از صفحه کلید خود بفشارید (باعث نمایش پنجره Run می شود). در Run تایپ کنید msconfig و سپس Enter را بفشارید. این کار باعث باز شدن پنجره System Configuration Utility میشود.
گام دوم: در این پنجره وارد نوار Boot.INI شوید و بر Advanced Options کلیک کنید. در پنجره ای که باز می شود بر گزینه No. of Processors (یا =Numproc/) کلیک کرده و از منوی بازشونده، حداکثر عدد موجود را انتخاب کنید (مثلا اگر پردازنده شما دو هسته ای است عدد 2 را انتخاب کنید). این کار باعث استفاده از قدرت هر دو هسته می شود. نهایتا OK را بفشارید و خارج شوید.

حذف برنامه ها در استارت‌آپ ویندوز 7

a. روی دکمه استارت ویندوز کلیک کنید و در کادر جستجو برنامه ها عبارت msconfig را وارد کرده و روی msconfig کلیک کنید تا پنجره پیکربندی سیستم باز شود.

b. روی زبانه Startup کلیک کرده تا برنامه های موجود نمایش داده شوند.

c. برنامه هایی که قصد دارید هنگام آغاز به کار رایانه اجرا شوند را انتخاب کرده و برنامه هایی که نمی خواهید را از حالت انتخاب خارج کنید.

مدیریت برنامه‌ها در استارت‌آپ

d. روی دکمه Apply کلیک کرده و پنجره پیکربندی را ببندید. سپس در پنجره راه اندازی مجدد که ظاهر می شود روی Restart کلیک کنید تا با این کار تنظیمات ذخیره شوند.

افزودن برنامه ها به استارت‌آپ ویندوز 7

a. روی فایل برنامه ای که قصد دارید به استارت‌آپ اضافه شود راست کلیک کرده و گزینه Create Shortcut را از منو ظاهر شده انتخاب کنید.

b. از دکمه استارت ویندوز به آدرس All Programs > Startup مراجعه کنید و پوشه Startup را باز کنید.

c. میانبر ایجاد شده از برنامه مورد نظر خود را به داخل پوشه استارت آپ بکشید و یا عملیات کپی و چسباندن را انجام دهید.

پس از راه اندازی مجدد رایانه پیکربندی جدید استارت‌آپ به صورت خودکار ذخیره خواهد شد.

 Boot Manager ویندوز را غیرفعال کنید

Windows Boot Manager به شما امکان می دهد که در هر بار روشن شدن رایانه، از بین سیستم عامل های نصب شده، هریک را که قصد استفاده از آنرا دارید انتخاب کنید. پس یکی از روشهای تسریع فرایند Boot شدن، غیرفعال کردن Windows Boot manager است. ولی این کار را تنها در صورتی انجام دهید که فقط یک سیستم عامل روی کامپیوتر شما نصب شده باشد و نیازی به این منو نداشته باشید. زیرا اگر تنها یک سیستم عامل در سیستم نصب باشد نیازی به نمایش Boot manager ویندوز و انتخاب سیستم عامل نیست.

برای فعال سازی یا غیر فعال کردن Boot manager سیستم خود، از منوی Start وارد Run شده و تایپ کنید cmd. سپس Ctrl+Shift+Enter را بفشارید که این کار باعث اجرای آن در حالت Administrator میشود. حال فرمان زیر را کپی کنید:

bcdedit /set {bootmgr} displaybootmenu no

از طریق کلیک راست و انتخاب فرمان Paste، دستور فوق را در پنجره خط فرمان ، Paste نمایید. حال Enter را فشرده و کار را تمام شده بدانید.

دقت کنید که برای فعالسازی دوباره Boot Manager آخرین کلمه در دستور فوق را برابر yes قرار دهید:

bcdedit /set {bootmgr} displaybootmenu yes

درباره ی modir

همچنین ببینید

درباره Unicode و ASCII

کامپیوترها مثل انسان ها نیستند که حروف و علامات را به خاطر بسپارند و تمامی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *