خانه / کامپیوتر و IT / سخت افزار / قطعات داخلی pc / رفع مشکل باز نشدن درب سی دی رام

رفع مشکل باز نشدن درب سی دی رام

رفع مشکل باز نشدن درب سی دی رام

99 در صد اشکال عدم کارکرد درست آسانسور سی دی رام ها ناشی از تسمه است. زمانی که تسمه ی ارتباط دهنده ی موتور و چرخ دنده ی درب سی دی رام جا باز کرده و بزرگ می شود (به مرور زمان) باعث می شود که درب سی دی رام باز نشود. برای رفع این مشکل باید تسمه مربوطه رو عوض کنید خوب حالا ما در اینجا سعی میکنیم روش باز کردن و تعویض رو به شما آموزش بدیم.

1- ابتدا باید درب سی دی رام را هر طور که شده باز کنید حالا یا با سوزن از قسمت جلوی سی دی و یا با چندبار زدن روی دکمه سی دی رام  (برای باز کردن درب سی دی رام در حالت خاموش بودن دستگاه با یک سوزن سر سوزن را بشکتید تا دیگر مانند اولش تیز نباشد. حال سوزن را درون سوراخ سی دی رام کرده و به طور کاملا مستقیم فشار دهید. با کمی فشار سوزن به داخل می رود و قفل در سی دی رام آزاد می شود و در آن تا حدود 2 سانتیمتر بیرون می آید. حالا با خیال راحت با دستتان در سی دی رام را بیرون بکشید)

2- درب سی دی رام که باز شد در همان حالی که درب سی دی رام باز است سیستم را خاموش کنید.

3- پیچ های کیس را باز کنید ، سپس پیچ های سی دی رام را باز کرده و پس از آزاد کردن سیم هایش سی دی رام را از کیس خارج کنید.
4- در حالی که سی دی رام دربش باز است آن را روی یک سطح صاف بگذارید و برگردانید تا بتوانید پیچ هایش را باز کنید.

5- چهار عدد پیچ می بینید . آن ها را باز کنید و قاب پشت سی دی رام را بردارید.

6-سی دی رام را به پهلو بچرخانید . دو طرفِ  سی دی رام دو زائده ی پلاستیکی است. این ها را با ناخن یا با نوکِ پیچ گوشتی فشار دهید تا پنل جلوی سی دی رام از جایش خارج شود .

7- سی دی رام را به پشت رو بخوابانید ( آن طرفی که هنوز قابش باز نشده است رو به بالا باشد). حال قابِ رویی سی دی رام هم جدا می شود. آن را هم باز کنید.
اکنون دو قابِ فلزی سی دی رام ( قاب پشت و رو ) را باز کرده ایم و پنل جلوی سی دی رام هم باز است.
8-  تسمه ی مربوطه که الان دیده میشود  را از جایش در آورید.

9- حالا باید تسمه ی خراب را با خود به بازار ببرید و مانند آن یکی تهیه کنید.

10-تسمه ی جدیدی که خریدید را در جای خودش قرار می دهید.
خب . شما اکنون با موفقیت سی دی رام خود را تعمیر کرده اید.

11-حال باید پشت سی دی رام را ببندید. به همان ترتیبی که باز کرده اید به صورت معکوسش می بندید.ابتدا قابِ رو ، بعد پنل جلو و بعد هم قابِ پشت.
(صددرصد موقع تعویض تسمه حتما 2 فولی که تسمه روی آنها می نشیند را کاملا تمیز وخشک کنید)

قبل از انجام مراحل بالا این کار را هم امتحان کنید:

چون موتور اجکت بعد از مدتی کارکرد کمی ضعیف میشه و توان لازم برای غلبه به نیروی مغناطیسی اهنربا را از دست میده بین موتوری که سی دی رو می چرخونه و قاب بالایی یه آهنربا قرار داره که اکثرا رو موتور نصبه.  قاب بالایی روپوش بالایی رو بردارید و زیر آهنربا یکم چسب حرارتی یا هر چیزی که یکم فاصله بین آهنربا و اون فلزه زیاد کنه قرار بدین و امتحان کنید چون موتور اجکت بعد از مدتی کارکرد کمی ضعیف میشه و توان لازم برای غلبه به نیروی مغناطیسی اهنربا را از دست میده و با این کار کمی از نیروی مغناطیسی اهنربا رو کم میکنیم تا موتور به اصطلاح گیر نکنه.

در ضمن اگه برای تهیه تسمه مناسب مشکل داشتید میتونن از سر بادکنک استفاده کنید.(سر بادکنک رو ببرید و بجای تسمه استفاده کنین)

درباره ی modir

همچنین ببینید

آیا deviceهای sata را میتوان در حالت روشن بودن سیستم جدا یا وصل کرد؟

جدا یا وصل کردن وسیله های sata در حالت روشن بودن سیستم هر وسیله با ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *