خانه / کامپیوتر و IT / دانستنی ها / نحوی‌استفاده از رجیستری

نحوی‌استفاده از رجیستری

استفاده از رجیستری

اگر تا به حال رجیستری ویندوزتان را دستکاری کرده باشید , حتما می دانید که برای ورود به قسمت تغییرات باید ابتدامنوی Start ویندوزتان را باز کنید , سپس قسمت Run را انتخاب کنید و در آنجا عبارت regeditرا تایپ کنید . پس از کلیک کردن دکمه OK به قسمت رجیستری می‌روید. در حقیقت شما بااین کار همان ابزار معروف Registry Editor را باز کرده اید.
Start / Run / Regedit

محیط ویرایشگر رجیستری

ویرایشگر رجیستری شامل دو پانل است.
پانل سمت چپ: این پانل نمایشگر نحوه سازماندهی رجیستری می‌باشد.اولین و بالاترین کلید (مدخل)
My Computer است که دارای چندین کلید است که در ویرایشگر رجیستری بصورت پوشه نمایش داده می شوند.هر کلید می‌تواند دارای چند زیر کلید باشد و این امر تا هرسطحی می‌تواند ادامه یابد .جهت بازنمودن هر کلید و مشاهده زیر کلیدهای آن باید بر روی علامت (+) آن کلید کلیک نموده و جهت بستن کلید هم می‌توانید بر روی (-) کلیک نماید.

پانل سمت راست :این پانل ،حاوی مقادیر یک کلید در رجیستری را نمایش می‌دهد.هر کلید میتواند شامل چندین مقدار باشد که هر یک از این مقادیر دارای نام(Name) ، محتوا (Data )و نوع (Type)  هستند.

ایجاد، حذف و تغییر نام کلیدها و مقادیر

برای ایجاد یک کلید یا مقدار جدید، می‌توانید از منوی Edit گزینه New را انتخاب کرده و یا در قسمت راست پنجره، کلیک راست نموده و گزینه New را انتخاب کنید.در این صورت منوی باز می‌شود که از آنجا می‌توانید کلید جدید و یا مقدار جدید را بر اساس نوع داده مورد نظر خود ایجاد کنید.
برای تغییر دادن نام کلیدها و یا مقادیر نیز می توانید روی آن کلیک راست کرده و گزینه Rename  یا از منوی Edit گزینه Rename  را انتخاب کنید و یا کلید F2 را فشار دهید.
برای حذف کردن یک کلید یا یک مقدار ،می‌توانید کلید Delete روی صفحه کلید را فشار دهید و یا کلیک راست کرده و گزینه Delete را انتخاب ‌کنید.

توجه: به خاطر داشته باشید که قبل از هر گونه تغییر در رجیستری ویندوزتان ، حتما یک Backup از آن تهیه کنید .زیرا ممکن است تغییر دادن و یا حذف کردن یک تنظیم رجیستری ،منجر به نصب دوباره سیستم عاملتان گردد.عمل Backup گیری و Restore کردن در ادامه توضیح داده خواهد شد.

مقــدار دهی به مقـادیر

هر کدام از انواع مقادیر تعریف شده در رجیستری جهت کارآیی ،نیاز به مقداردهی دارند تا بر اساس مقدار انتساب شده عمل محوله را انجام دهند.برای مقداردهی به هر کدام از مقادیر (String , Binary ,DWORD) از دو روش می‌توانید استفاده کنید:

  • روی مقدار ایجاد شده دابل کلیک کنید.
  • روی مقدار کلیک راست کرده و گزینه Modify را انتخاب کنید.

پس از انجام یکی از روشهای ذکر شده پنجره مقداردهی مربوط به مقدار انتخابی نمایش داده خواهد شد.این پنجره در هر سه نوع مقدار تعریف شده برای رجیستری متفاوت می‌باشد.برای مقداردهی تنها کافی است در پنجره نمایش داده شده و در محل مربوطه مقدار عددی مورد نظر را وارد کرده و OK را بزنید. مقدار وارد شده ، اعمال خواهد شد.

جستجوی مقادیر و کلیدها در رجیستری

چنانچه پیدا کردن یک کلید، مقدار و یا موضوع خاص در میان Hive ها و زیر کلیدهای رجیستری برایتان دشوار و خسته کننده است ، می توانید آنرا از گزینه Find واقع در منوی Edit جستجو کنید.برای اینکار در قسمت Find What عبارت مورد نظر خود را تایپ کرده و روی Find Next کلیک کنید.

انتقال دادن تنظیمات رجیستری (Import , Export)

یکی از خصوصیات مهم ویرایشگر رجیستری ،توانایی آن در انتقال تنظیمات رجیستری به فایل متنی و بالعکس می‌باشد.این فایل متنی که با پسوند .REG شناخته می‌شود، می‌توان ذخیره شده و یا توسط افراد دیگر جهت تغییر دادن سریع تنظیمات محلی ( Local) رجیستری ، به اشتراک گذارده شود.شما می‌توانید به سادگی یک کلید خاص و یا کل رجیستری ویندوزتان را به یک فایل ارسال (Export) کرده و سپس آرایش آن فایل را در  Notpad ویندوز مشاهده کنید .برای اینکار ابتدا کلیدی را انتخاب کرده سپس از منوی File ،بر روی گزینه Export کلیک کنید (در ویندوز 98و 95 از منوی Registry گزینه Export Registry File را انتخاب کنید). در پنجره Export Registry File ، با یک نام ،فایلتان را ذخیره کنید. اگر شما فایل ذخیره شده را در Notpad باز کنید بعنوان مثال متن زیر را مشاهده خواهید کرد:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ Setup

“ SetupType “=dword :00000000

“ Cmdline ” =”setup –newsetup”

“ SystemPrefix “= hex:c5,0b,00,00,00,40,36,02

ساختار فایل بسیار ساده است .عبارت  HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ Setup کلیدی را نشان می‌دهدکه مقادیر از انجا هستند و در عبارت “ SetupType “=dword :00000000 ، نوع و مقادیر موجود درکلید فوق ، بعد از علامت = نشان داده شده‌اند.

برای Import  کردن اطلاعات رجیستری از یک فایل .REG به داخل رجیستری نیز می‌توانید گزینه Import را از منوی File انتخاب کرده (در ویندوز 98و 95 از منوی Registry گزینه Import Registry File را انتخاب کنید ).و در پنجره نمایش داده شده ، نام و مسیر .REG خود را وارد نمایید . با زدن کلید  Open رجیستری شروع به Import   کردن محتویات فایل به داخل بانک اطلاعاتی خود ، خواهد کرد.

حذف کردن کلیدها و یا مقادیر با استفاده از یک فایل  REG

امکان حذف کلیدهاو مقادیر با استفاده از فایل REG وجود دارد.برای حذف یک کلید می‌توانید یک علامت “-“در قسمت سمت چپ ان کلید قرار دهید .مثلا برای حذف کلید زیر

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ Setup

فایل REG آن باید به صورت زیر باشد:

Windows Registry Editor Version 5.00

– HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ Setup

روش حذف مقادیر منحصر به فرد نیز به همان صورت است . اما بجای قرار دادن علامت منفی در قسمت چپ کل کلید ، آن را بعد از علامت مساوی قرار دهید . برای مثال برای حذف مقدار “Setup Type “، فایل REG باید به صورت زیر تغیر داده شود:

Windows Registry Editor Version 5.00

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ Setup

= -“Setup Type ”

این اعمال را با مراقبت تمام ، انجام دهید چنانکه ف ممکن است حذف کردن نا صحیح یک مقدار یا یک کلید ، بتواند مشکلات بزرگی را داخل رجیستری به وجود بیاورد . پس به خاطر داشته باشید که همیشه قبل از انجام چنین اعمالی ، از رجیستری‌تان Backup بگیرید.

تهیه نسخــه پشتیبـــان از رجیستری

برای تهیه نسخه پشتیبان از رجیستری ، فایل Regedit.exe  را اجرا کرده و از منوی  File گزینه Export  را انتخاب کنید .حال در پنجره نمایش داده شده ، در محل File Name  نام فایل خود را نوشته و از قسمت Export Rangeگزینه All را علامت بزنید .اکنون با زدن کلید Save کل رجیستری شما در فایل انتخاب شده ذخیره خواهد شد.چنانچه رجیستری ویندوزتان خراب شود و یا با مشکلی برخورد کند ، آنگاه می‌توانید گزینه Import از منوی File  ( برای ویندوز 98 و95 گزینه  Import Registry File … از منوی Registry ) را انتخاب کنید .حال در پنجره نمایش داده شده ، نام و آدرس فایل .REG خود را وارد نموده و کلید Open را کلیک کنید. اکنون محتویات فایل .REG شما به داخل رجیستری Restorمی‌شود.

مشاهده نتیجه تغییرات اعمال شده در رجیستری

بسیاری از تغییرات ایجاد شده در رجیستری پس از یکبار Restart کردن ویندوز و برخی دیگر پس از یکبار Log Off شدن ، قابل مشاهده می‌باشند.چنانچه بخواهید بدون Restart کردن و ترک ویندوز تاثیر تغییرات اعمال شده در رجیستری را سریعا مشاهده کنیدبایستی با توجه به ویندوز خود یکی از روشهای زیر را بکار ببرید:

NT/2000/XP   سه کلید Alt + Ctrl +Delete را همزمان فشار داده و از صفحه Task Manager ، برگه  Processes را انتخاب کنید .در لیست موجود Explorer.exe را علامت زده و روی کلید End Process کلیک کنید و سپس گزینه New Task در منوی File  را انتخاب و در محل مربوطه کلمه Explorer را وارد کرده و روی Ok کلیک کنید.با این کار فایل Explorer ویندوز از حافظه خارج شده بار دیگر با تغییرات اعمال شده جدید اجرا می‌شود.
95 / 98 / Me   سه کلید Alt + Ctrl +Delete را همزمان فشار داده تا پنجره  Task List  مشاهده شود.از لیست مزبور ، Explorerرا علامت زده و روی کلید End Task کلیک کنید.به هنگام نمایش شده پنجره Shut down کلید Cancel را بزنید و منتظر بمانید .پس از چند ثانیه پیغام خطایی با عنوان “ A program not responding “  نمایش داده خواهد شد .روی کلید End Task کلیک کنید. با این کار Explorer دوباره راه‌اندازی شده و تغییرات جدید در آن اعمال شده است.

 

منبع:registry.blogsky.com

درباره ی modir

همچنین ببینید

درباره Unicode و ASCII

کامپیوترها مثل انسان ها نیستند که حروف و علامات را به خاطر بسپارند و تمامی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *